• Slider 24

  Godziny otwarcia

  Pn. - Pt.: 08:00 - 16:00

  Soboty: Zamknięte

  Niedziela: Zamknięte

Dowiedz się jak uniknąć potrącenia 15% podatku budowlanego!

 • Dowiedz się jak uniknąć potrącenia 15% podatku budowlanego!

  Dowiedz się jak uniknąć potrącenia 15% podatku budowlanego!

Jesteś polską lub niemiecką firmą budowlaną i chcesz wykonywać usługi budowlane na terenie Niemiec? Dowiedz się jak uniknąć potrącenia 15% podatku budowlanego!

Napisz do nas, pomożemy Ci uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego tzw. Freistellungsbescheinigung.

Czym jest podatek od usług budowlanych w Niemczech (Bauabzugsteuer)?

Podatek budowlany - Bauabzugsteuer wynika z niemieckiej ustawy o podatku dochodowym - EStG, a konkretnie  z paragrafu 48 tej ustawy. Jej celem jest maksymalne ograniczenie nielegalnej działalności w branży budowlanej na terytorium Niemiec.

Świadcząc usługi budowlane na terenie Niemiec, niezależnie od tego, czy jesteś polską czy niemiecką firmą budowlaną, podlegasz 15-procentowemu opodatkowaniu od usług budowlanych w Niemczech.

Kwota podatku od usług budowlanych  tzw. Bauabzugsteuer wynosi 15% od wartości usługi. Podatek budowlany pobierany  jest przez zleceniodawcę z kwoty wystawionej faktury . Dzieje się tak w przypadku, kiedy firma  wykonuje usługi budowlane dla innej firmy  budowlanej lub osoby prawnej. Zleceniodawca ma obowiązek pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego niniejszego podatku.

UWAGA - Jeśli wykonujesz usługę budowlaną dla osoby fizycznej, usługa ta nie podlega potraceniu 15 % podatku budowlanego.

Zleceniodawca pobierając podatek, powinien wypełnić odpowiedni formularz – Anmeldung über den Steuerabzug bei Bauleistungen. W takim przypadku ma on obowiązek przy opłaceniu faktury pobrać niniejszy podatek w opisanej wyżej wysokości. Owe 15% naliczone jest od kwoty wykazanej na wystawionej przez wykonawcę fakturze..

Przykład:

Polska firma budowlana wykonuje  usługę budowlaną dla niemieckiego zleceniodawcy (firmy lub osoby prawnej) a nie posiada zwolnienia z podatku budowlanego czyli Freistellungsbescheinigung, wówczas ten zleceniodawca  zobowiązany jest pobrać podatek budowlany w wysokości 15% świadczenia wzajemnego, czyli np. 15% wynagrodzenia dla firmy budowlanej i odporwadzić ten podatek na konto urzędu skarbowego , do którego  przynależy wykonawca usług.

Jak uniknąć pobrania  podatku budowlanego - Bauabzugsteuer?

Z pobrania Bauabzugsteuer zwolnione są przedsiębiorstwa posiadające ważne na moment wykonania usługi zaświadczenie o zwolnieniu z podatku od usług budowlanych  tak zwane Freistellungsbescheinigung zum Steuerabzug bei Bauleistungen.  Jeśli jesteś polską firmą, wykonującą usługi budowlane w Niemczech możesz złożyć do urzędu skarbowego  wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego.

Jak uzyskać zwolnienie z podatku od usług budowlanych?

Należy złożyć w odpowiednim  urzędzie skarbowym w Niemczech  wniosek  o Freistellungsbescheinigung* zwolnienie z podatku od usług budowlanych  i przeprowadzić rejestrację podatkową  przedsiębiorstwa na terenie Niemiec.
Jeśli podatek budowlany został już pobrany przez zleceniodawcę i wpłacony na konto urzędu skarbowego w Niemczech, można wystąpić o jego zwrot składając odpowiedni wniosek

“Freistellungsbescheinigung” - termin ważności zwolnienia.

Pamiętajmy, że Freistellungsbescheinigung jest wydawane na czas określony. Na początku na okres 3 miesięcy a następnie np. na okres  jednego roku. Zwolnienie to obowiązuje przy usługach, których płatność dokonywana jest w okresie wskazanym w zwolnieniu  z podatku czyli Freistellungsbescheinigung.

Należy pamiętać, że  każda polska  i niemiecka firma budowlana planująca działalność w Niemczech powinna postarać się o zaświadczenie – Freistellungsbescheinigung. W przeciwnym razie należy liczyć się z tym, że  niemiecki zleceniodawca potrąci 15%  podatku budowlanego.

Poniżej znajduje się link do strony internetowej Urzędu Skarbowego w Oranienburgu, który umieścił  artykuł  na temat Podatku budowlanego.

https://fa-oranienburg.brandenburg.de/sixcms/detail.php/bb1.c.375023.de

 


 • BS Mazur oferuje
   
  • Meldunek firmy

   Dzięki współpracy z firmą „BS Mazur” otrzymasz cały szereg możliwości i pełen pakiet pomocy: doradztwo, rozpisanie umowy spółki itp.

   Więcej
  • Kompleksowa obsługa

   Obywatele Polski mogą założyć firmę w każdym kraju Unii Europejskiej, a jeśli jest taka możliwość to, czemu z niej nie skorzystać?

   Więcej
  • Serwis biurowy

   Zameldujemy Twoją firmę na naszym adresie w Görlitz. W ramach prowadzenia serwisu biurowego zajmiemy się m.in.

   Więcej
Twoja firma w Niemczech
  • Slider 22