Facebook

Jak wygląda księgowość w Niemczech?

  • Jak wygląda księgowość w Niemczech?

    Jak wygląda księgowość w Niemczech?

Księgowość w Niemczech

To wcale nie przesadzone stwierdzenie, że dziś mamy bardzo dużo możliwości, o wiele więcej niż dawniej. Faktycznie świat pędzi naprzód, a my musimy nadążyć za wszystkimi zmianami, które z drugiej strony także są szansą na osiągnięcie sukcesu. Wiedzą o tym właściciele firm, którzy korzystają z możliwości założenia firmy w innym kraju, widząc w tym niemałe oszczędności. Jednak o czym trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na taki krok?

Coraz więcej osób decyduje się na założenie firmy w Niemczech. I tutaj pojawiają się pewne przeciwności, ponieważ to, że Niemcy znajdują się również w Unii Europejskiej, nie oznacza, że system podatkowy jest taki sam jak w Polsce. Różne przepisy oraz księgowość w Niemczech różnią się od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Nawet jeśli różnice nie są duże, to ich nieznajomość może sprawić, że pojawią się problemy, z którymi ciężko będzie sobie poradzić. Jednak nasza firma jest właśnie po to, by prowadzenie własnej działalności gospodarczej, wszelkie formalności, bariera językowa czy księgowość w Niemczech nie stanowiły problemu. Jakie są różnice, jeśli chodzi o podatki i prowadzenie księgowości w Niemczech?

Warto wiedzieć, że kiedy zakładamy naszą działalność to zasady, jeśli chodzi o trwanie pierwszego roku obrotowego, czyli okresu rozliczeniowego trochę się od siebie różnią. Zwykle jest to dwanaście miesięcy, jednak w Polsce okres ten może zostać wydłużony nawet do osiemnastu miesięcy, ale na pewno nie może być krótszy niż rok. Z kolei okres podatkowy w Niemczech może być krótszy niż dwanaście miesięcy, jednak nie może być wydłużony. Inaczej jeszcze wygląda natomiast sytuacja, gdy chcemy zmienić rok obrotowy. W przypadku gdy nie znamy dobrze przepisów obowiązujących w Niemczech, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i porady. Właśnie taką oferuje firma Mazur, która we współpracy z renomowanymi kancelariami podatkowymi przeprowadzi Państwa przez niejasny na początku system przepisów podatkowych.

Kolejną rzeczą jest sprawozdanie finansowe, jakie trzeba wykonać zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Jednak różnica polega na tym, że księgowość w Niemczech wymaga, by każdy przedsiębiorca, którego zysk firmy przekroczy w roku kalendarzowym 60 tys. Euro oraz spółki kapitałowe, wykonał bilans zysków i strat. Natomiast w Polsce niektórzy są z obowiązku prowadzenia takiej pełnej księgowości zwolnieni. Jeśli jednak niektórych właścicieli firm przygotowanie takiego rozliczenia przeraża, to muszą wiedzieć, że mają bardzo dobrą alternatywę. Nasza firma bowiem pomoże całość przygotować tak, by spełniało zasady księgowości w Niemczech. Nie trzeba będzie się martwić możliwymi błędami, które mogą się na pewno pojawić, jeśli niewprawny właściciel firmy sam chce się z takim zadaniem uporać.

Gdy mowa o księgowości w Niemczech, to warto wiedzieć o tym, że na przygotowanie sprawozdania finansowego mamy w większości przypadków więcej czasu niż w Polsce. W naszym kraju bowiem dla wszystkich, którzy prowadzą księgowość pełną, jest to nie więcej niż trzy miesiące. Z kolei w przypadku księgowości w Niemczech występuje podział pod kątem wielkości oraz rodzaju firmy. Na przykład spółki osobowe oraz działalności gospodarcze jednoosobowe mają na to nawet rok.

A jak wygląda przechowywanie dokumentów księgowych? W naszym kraju jest to pięć lat od zamknięcia danego roku podatkowego. Natomiast dobrze prowadzona księgowość w Niemczech wymaga tego, aby niektóre dokumenty przechowywać przez dziesięć lat. Osobie, która nie ma doświadczenia w takich sprawach, księgowość niemiecka i jej zawiłości mogą wydawać się czymś trudnym. Dlatego bez wątpienia mogą lepiej powierzyć takie kwestie naszej firmie. Zajmiemy się bowiem nie tylko sprawami dotyczącymi poprawnie prowadzonej księgowości w Niemczech, ale też archiwizowaniem dokumentów.

W związku z tym, że różnych przepisów podatkowych jest bardzo dużo, zapracowanemu właścicielowi firmy mogą one łatwo umknąć. Dlatego skorzystanie z profesjonalnej pomocy i oddanie prowadzenia księgowości w dobre ręce, to na pewno duże odciążenie. Właściciel przedsiębiorstwa bowiem nie musi przyswajać sobie wielu, skomplikowanych przepisów niemieckiego prawa podatkowego czy pamiętać o terminach. Współpraca z nami to pewność, że wszystkie sprawy dotyczące Państwa firmy w Niemczech, będą dopięte na ostatni guzik.

Powered by Quick.CMS