Aktualności
Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i artykułami związanymi z profilem działalności naszej firmy.
Kindergeld
WięcejJeśli pracujesz, bądź pracowałeś w Niemczech, możesz zgodnie z prawem uzyskać dodatkowe pieniądze dla Twojej rodziny. O niemiecki zasiłek na dziecko można starać się do 6 miesięcy wstecz. Od 2018 r. świadczenia na pierwsze i drugie dziecko wynoszą 194 EUR miesięcznie na dziecko. Dla trzeciego dziecka kwota ta zwiększa się do 200 EUR.
Podatek w Niemczech
WięcejProwadząc działalność gospodarczą w Niemczech podlega się opodatkowaniu w każdym roku podatkowym. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest złożenie deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie skarbowym. Dotyczy to także osób, których dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, tj. 8.652 € w roku podatkowym 2016, które nie osiągnęły żadnych dochodów lub nawet poniosły stratę.
Jak założyc firmę budowlaną w Niemczech bez meldunku?
WięcejCałkiem sporo osób myśli o tym, aby zarejestrować działalność gospodarczą i pracować na własny rachunek. Czasem jest to zwyczajnie bardziej opłacalne, aniżeli zatrudnianie się w czyjejś firmie. Taka sytuacja dotyczy szczególnie osób, które robiąc to, co do tej pory, mogłyby spokojnie prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą.
Freistellungsbescheinigung
WięcejPodatek budowlany (Bauabzugsteuer) jest to rodzaj podatku dochodowego przewidziany dla firm budowlanych wykonujących prace budowlane na terenie Niemiec. Wysokość podatku budowlanego wynosi 15% wartości wykonanej usługi. W przypadku braku posiadania zaświadczenia zwolnienia z podatku budowlanego (Freistellungsbescheinigung), niemiecki odbiorca tej usługi ma obowiązek zatrzymać z wystawionego rachunku 15% kwoty, a następnie przekazuje tą kwotę do urzędu skarbowego.
Rejestracja polskiej firmy w Niemczech
WięcejNiemcy to jeden z najbardziej rozwiniętych krajów świata, niepodatny na kryzysy i inne rynkowe komplikacje. To miejsce, w którym warto prowadzić biznes, więc coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na rejestrację firmy w Niemczech. To dzisiaj łatwiejsze niż dawniej, bo od 2011 roku niemiecki rynek został w całości otwarty. Oznacza to, że nasi obywatele mogą na tych samych prawach, co rodowici Niemcy zakładać swoje działalności gospodarcze. Niemcy mają potężną gospodarkę i dużo możliwości, by rozwijać swój biznes jeszcze lepiej, ale jak to zrobić, jak wygląda rejestracja polskiej firmy w Niemczech?